Në çfarë lloj qytetesh do të jetojmë?

Sipas projeksioneve të OKB-së, në vitin 2050 dy në tre banorë të tokës do të jetojnë në megalopole gjigande. “Në gjysmën e shekullit”, përllogarit arkitekti Carlo Ratti, drejtor i Senseable City Lab në Massachusetts Institute of Technology, “në botë do të ndërtohen më shumë ndërtesa,...

Sipas projeksioneve të OKB-së,...

Read More

Shtëpia e pandryshuar që nga vitet e shtatëdhjeta

Derisa shumëkush e ka shfrytëzuar pandeminë e coronavirusit për rinovimin e shtëpive të tyre, një prej tyre nuk është rinovuar që nga vitet e shtatëdhjeta të shekullit të kaluar. Është fjala për një shtëpi që ndodhet në Washington të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe ka...

Derisa shumëkush e ka shfrytëz...

Read More

Burgu-resort për kriminelët e rrezikshëm

Në Anstalt është një burg që nuk ka lidhje aspak me burgjet e tjerë kudo nëpër botë. Kjo godinë në Groenlandë ndodhet në anë të malit Sermitisiaq dhe nuk ngjan fare me një vend ku vuajnë dënimin kriminelë të rrezikshëm. Objektivi i këtij burgu është që...

Në Anstalt është një burg që n...

Read More

Gjermania po i teston shtëpizat të pastrehët

Kompania “Ulmer Nest”, e cila po përpiqet t’u ndihmojë të pastrehëve, ka krijuar shtëpiza të vogla për të fjetur gjumë të cilat janë rezistuese ndaj ujit dhe erërave. Shtëpizat gjenden në qytetin Ulm, 120 km larg nga Munihu. Nëse testimi tregohet i suksesshëm, do të mund...

Kompania “Ulmer Nest”, e cila ...

Read More

Shtëpizë rrotulluese në rrotë

Shtëpiza unike e fushimit Romotow, dizajnin e së cilës e ka bërë firma e Zelandës së Re W2, ofron një hapësirë unike për të jetuar në lëvizje Pjesa e brendshme e rimorkios rrotullohet për 90 gradë dhe në atë pozicion pothuajse e dyfishon hapësirën e shfrytëzueshme. Në...

Shtëpiza unike e fushimit Romo...

Read More

Keni imagjinuar një ndërtesë fantazmë?

Artisti Edoardo Tresoldi ka rikonstrutkuruar nga e para bazilikën e Santa Marisë në Puglia të Italisë. Por, bazilika e shkatërruar pas këtij rindërtimi, duket shumë ndryshe. Bëhet fjalë për një ndërtesë fantazmë. Instalacioni që do jetë aty përgjithmonë është bërë me pjesë metalike transparente, duke shënuar...

Artisti Edoardo Tresoldi ka ri...

Read More

Shtëpia me gjerësi vetëm 1.8 metra

Një pronë në Londër me gjerësi vetëm 1.8 metra që është përshkruar nga sekseri i saj si “shtëpia më e hollë e Londrës” aktualisht është në shitje për 1.3 milion dollarë. Shtëpia është e vendosur në Shepherd’s Bush, në perëndim të Londrës, dhe dikur ishte...

Një pronë në Londër me...

Read More

51m2 në katin e fundit: mahnitëse!

Ky është tregim për banesat e vogla të cilat janë rregulluar në atë mënyrë që u mundësojnë komfor familjeve me shumë anëtarë. Nëse posedoni banesë prej rreth tridhjetë metrash katrorë, ky është shembulli se si mund ta rregulloni që të bëhet shumë funksionale. Banesa në katin më...

Ky është tregim për banesat ...

Read More

11 misteret e ikonave më të famshme botërore

Ka disa vepra arti dhe arkitekture që janë të njohura në të gjithë botën. Por nëse studion pak historinë e disa prej tyre, do të zbuloni se shumë prej tyre përmbajnë shumë mistere, transmeton tch. Apartamenti në katin e sipërm të Kullës Eiffel. Gustave Eiffel, njeriu që...

Ka disa vepra arti dhe arkit...

Read More

Përurohet Ura e restauruar e Tabakëve në Gjakovë

Katër muaj punë rindërtimi dhe rinovimi intensiv të Urës së Tabakëve në Gjakovë arritën në përfundim. Ura e Tabakëve është një perlë e arkitekturës osmane, ndërtimi i të cilës u përfundua në vitin 1751. Urën e ndërtuan zejtarët vendas duke përdorur material ndërtimi të marrë nga...

Katër muaj punë rindërtimi dhe...

Read More

Turqia zhvendos xhaminë 609-vjeçare

Një xhami historike në Turqinë juglindore është zhvendosur nga vendi i saj i mëparshëm. Xhamia “Er Rizk” në provincën Batman, është një nga disa ndërtesa që po zhvendoset nga fshat, i i cili rrezikohet nga një projekt i digës Ilisu. Xhamia u zhvendos në një park...

Një xhami historike në Turqinë...

Read More

Kur gurorja bëhet kompleks turistik

Hoteli Interkontinental Wonderland i Shangait është hapur në Kinë kohët e fundit, por vetëm pak kohë më parë ka qenë gurore. Hoteli tani ka 336 dhoma dhe ndodhet vetëm 33 km larg qendrës së qytetit. Për ndërtimin e tij u deshën plot 10 vite. Hoteli ka...

Hoteli Interkontinental Wonder...

Read More

Objekte të thjeshta të dizenjuar me gjenialitet

Dizenjuesit e talentuar e shohin botën ndryshe nga njerëzit e thjeshtë. Atje ku dikush sheh një objekt që duhet të jetë funksional, një dizenjues i talentuar sheh një vepër arti që mund ta bëjë dikë të ndihet mirë edhe pa e përdorur, por vetëm duke e...

Dizenjuesit e talentuar e shoh...

Read More

the CITYisEVERYWHERE

The Kosova's Pavilion concept in Biennale of Venice curated by Eliza Hoxha, revolves around the idea of ”house” as a compensation for the city. During ‘90s Kosovo Albanians were expelled from all activities of public institutional life because of the political conflicts in ex—Yugoslavia. Due to...

The Kosova's Pavilion concept ...

Read More

13 Kisha të mrekullueshme nga e gjithë bota

Këtë javë në vazhdë të festës së pashkëve, paraqesim një përzgjedhje të imazheve më të mira të kishave që janë botuar në faqen botërore të arkitekturës, ArchDaily. Këto 13 projekte nga vendet në mbarë botën zbulojnë metodat e ndryshme në dispozicion të projektuesve për të...

Këtë javë në vazhdë të festës ...

Read More

Prishtina do të bëhet me zona kulturore historike

Drejtori i Kulturës në Komunën e Prishtinës, Yll Rugova tha se po punohet të identifikohen vlerat historike të Prishtinës dhe më pas të investohen në zona të veçanta historike kulturore. “Pas identifikimit, ne do të rinovojmë me kalldrëm disa pjesë në qytet dhe ftojmë edhe bizneset...

Drejtori i Kulturës në Komunën...

Read More

Arkitektura një kohë ishte sport olimpik

Arkitektura në një kohë të hershme, gjatë viteve 1912-1948 bënte pjesë në çmimet që ndaheshin në lojërat Olimpike. Gjatë katër dekadave te para te lojërave Olimpike, 151 medalje janë dhëne për muzikë, pikturë, skulpture, literature dhe arkitekture. Baron Pierre de Coubertin, i cili i ringjalli...

Arkitektura në një kohë të her...

Read More

Shtepi e levizeshme interesante

Ëndrra e çdokujt që pëlqen aventurën është të marrë shtëpinë me vete, për të udhëtuar pa mbarim nëpër botë, por disi me komfort. Shikoni se si eshte kjo shtepi e cila edhe pse e vogel i ploteson te gjitha kushtet e jeteses. ...

Ëndrra e çdokujt që pëlqen ave...

Read More

Shtatë vendet më mahnitëse në Londër

Që nga rrugët, pamja nga ndërtesat, nga çdo qoshe ky qytet është i admirueshëm, prandaj në vazhdim ju sjellim vendet më mahnitëse. Janë këto shtatë vende të përzgjedhura në Londër nga ku mund të shihni pamjet më mbresëlënëse ndonjëherë. Vertigo  Primrose Hill The Shard Up at the O2 Sushi Samba The...

Që nga rrugët, pamja nga ndërt...

Read More

11 persona kanë humbur jetën në vendet e punës

Sigurimi i masave mbrojtëse për punëtorët e ndërtimtarisë, mbetet sfidë për kompanitë ndërtimore. Gjendja në këtë sektor vazhdon të mbetet shqetësuese, pasi numri i vdekjeve po rritet çdo ditë, si shkak i kushteve jo të mira. Kryeinspektori i Punës, Basri Ibrahimi ka folur për mos respektimin e...

Sigurimi i masave mbrojtëse pë...

Read More

Kabina 72h nga JeanArch

Të dizajnuara nga arkitektet e JeanArch, "Kabina 72h" janë objekte të vogla të krijuar posaçërisht për mjedisin ku ato janë. Çdo vendim i projektimit është bërë për të rritur ose për të përforcuar përvojën e mjedisit ose mburojën prej tij. Qëllimi i kabinave është që...

Të dizajnuara nga arkitektet e...

Read More

Render-i si fushatë elektorale

Shkruan: Arber Sadiki Pak kush mundë t’a besojë që nga dhjetra emisione, promovime, debate elektrorale, që kan mbushur ekrane televizive, gazeta, portale, forume sociale, personalisht deri më sot kam ndjekur zero prej tyre. Kjo aspak nuk është një thirrje për qytetarët që të mos jenë aktiv në politikat...

Shkruan: Arber Sadik...

Read More

Arkitektura në tatuazhe

Nuk do të thotë që të jeni patjetër arkitekt që të vlerësoni bukuritë e ndërtesave të ndryshme. Ky art madje mund të jetë pjesë e trupit tuaj. Pjesë të ndryshme të qytetit, ndërtesa të famshme e pika referuese, duken jashtëzakonisht bukur nëse aplikohen në tatuazhe. Më poshtë ju...

Nuk do të thotë që të jeni pat...

Read More

Zyrë nën një urë

Vend sekret dhe i veçantë! Projektuesi i mobiljeve me hidraulik, Fernando Abellanas ka ndërtuar vetë një zyrë që akrofobët nuk do të donin ta vizitojnë kurrë. Abellanas ka ndërtuar vendin e punës nën një urë në Valencia të Spanjës dhe përshtatet në mënyrë të përsosur në mjedisin...

Vend sekret dhe i veçantë! ...

Read More