Shtëpia me gjerësi vetëm 1.8 metra

Një pronë në Londër me gjerësi vetëm 1.8 metra që është përshkruar nga sekseri i saj si “shtëpia më e hollë e Londrës” aktualisht është në shitje për 1.3 milion dollarë. Shtëpia është e vendosur në Shepherd’s Bush, në perëndim të Londrës, dhe dikur ishte...

Një pronë në Londër me...

Read More

Platforma më e lartë qiellore në hemisferën perëndimore

Atraksioni më i ri botëror ofron pamje të Nju-Jorkut nga platforma e lartë prej 345 metrash me dysheme qelqi. A do të guxonit të shëtisni në këtë platformë impozante? Më e larta në hemisferën perëndimore, platforma trekëndëshe “Edge”, del nga rrokaqielli super i lartë njëqind katesh,...

Atraksioni më i ri botëror o...

Read More

51m2 në katin e fundit: mahnitëse!

Ky është tregim për banesat e vogla të cilat janë rregulluar në atë mënyrë që u mundësojnë komfor familjeve me shumë anëtarë. Nëse posedoni banesë prej rreth tridhjetë metrash katrorë, ky është shembulli se si mund ta rregulloni që të bëhet shumë funksionale. Banesa në katin më...

Ky është tregim për banesat ...

Read More

11 misteret e ikonave më të famshme botërore

Ka disa vepra arti dhe arkitekture që janë të njohura në të gjithë botën. Por nëse studion pak historinë e disa prej tyre, do të zbuloni se shumë prej tyre përmbajnë shumë mistere, transmeton tch. Apartamenti në katin e sipërm të Kullës Eiffel. Gustave Eiffel, njeriu që...

Ka disa vepra arti dhe arkit...

Read More

Përurohet Ura e restauruar e Tabakëve në Gjakovë

Katër muaj punë rindërtimi dhe rinovimi intensiv të Urës së Tabakëve në Gjakovë arritën në përfundim. Ura e Tabakëve është një perlë e arkitekturës osmane, ndërtimi i të cilës u përfundua në vitin 1751. Urën e ndërtuan zejtarët vendas duke përdorur material ndërtimi të marrë nga...

Katër muaj punë rindërtimi dhe...

Read More

Turqia zhvendos xhaminë 609-vjeçare

Një xhami historike në Turqinë juglindore është zhvendosur nga vendi i saj i mëparshëm. Xhamia “Er Rizk” në provincën Batman, është një nga disa ndërtesa që po zhvendoset nga fshat, i i cili rrezikohet nga një projekt i digës Ilisu. Xhamia u zhvendos në një park...

Një xhami historike në Turqinë...

Read More

Kosovës do t’i shtohen 105 megawat nga energjia me erë

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim ka lëshuar kredinë prej 58 milionë eurosh për ndërtimin e parkut të energjisë me erë. Ky park do të ndërtohet në Bajgorë të Mitrovicës dhe do të ketë kapacitete prej 105 megawatësh energji. Projekti në tërësi do të kushtojë 169...

Banka Evropiane për Rindërtim ...

Read More

Kur gurorja bëhet kompleks turistik

Hoteli Interkontinental Wonderland i Shangait është hapur në Kinë kohët e fundit, por vetëm pak kohë më parë ka qenë gurore. Hoteli tani ka 336 dhoma dhe ndodhet vetëm 33 km larg qendrës së qytetit. Për ndërtimin e tij u deshën plot 10 vite. Hoteli ka...

Hoteli Interkontinental Wonder...

Read More

Objekte të thjeshta të dizenjuar me gjenialitet

Dizenjuesit e talentuar e shohin botën ndryshe nga njerëzit e thjeshtë. Atje ku dikush sheh një objekt që duhet të jetë funksional, një dizenjues i talentuar sheh një vepër arti që mund ta bëjë dikë të ndihet mirë edhe pa e përdorur, por vetëm duke e...

Dizenjuesit e talentuar e shoh...

Read More

13 Kisha të mrekullueshme nga e gjithë bota

Këtë javë në vazhdë të festës së pashkëve, paraqesim një përzgjedhje të imazheve më të mira të kishave që janë botuar në faqen botërore të arkitekturës, ArchDaily. Këto 13 projekte nga vendet në mbarë botën zbulojnë metodat e ndryshme në dispozicion të projektuesve për të...

Këtë javë në vazhdë të festës ...

Read More

Prishtina do të bëhet me zona kulturore historike

Drejtori i Kulturës në Komunën e Prishtinës, Yll Rugova tha se po punohet të identifikohen vlerat historike të Prishtinës dhe më pas të investohen në zona të veçanta historike kulturore. “Pas identifikimit, ne do të rinovojmë me kalldrëm disa pjesë në qytet dhe ftojmë edhe bizneset...

Drejtori i Kulturës në Komunën...

Read More

Arkitektura një kohë ishte sport olimpik

Arkitektura në një kohë të hershme, gjatë viteve 1912-1948 bënte pjesë në çmimet që ndaheshin në lojërat Olimpike. Gjatë katër dekadave te para te lojërave Olimpike, 151 medalje janë dhëne për muzikë, pikturë, skulpture, literature dhe arkitekture. Baron Pierre de Coubertin, i cili i ringjalli...

Arkitektura në një kohë të her...

Read More

Shtepi e levizeshme interesante

Ëndrra e çdokujt që pëlqen aventurën është të marrë shtëpinë me vete, për të udhëtuar pa mbarim nëpër botë, por disi me komfort. Shikoni se si eshte kjo shtepi e cila edhe pse e vogel i ploteson te gjitha kushtet e jeteses. ...

Ëndrra e çdokujt që pëlqen ave...

Read More

Shtatë vendet më mahnitëse në Londër

Që nga rrugët, pamja nga ndërtesat, nga çdo qoshe ky qytet është i admirueshëm, prandaj në vazhdim ju sjellim vendet më mahnitëse. Janë këto shtatë vende të përzgjedhura në Londër nga ku mund të shihni pamjet më mbresëlënëse ndonjëherë. Vertigo  Primrose Hill The Shard Up at the O2 Sushi Samba The...

Që nga rrugët, pamja nga ndërt...

Read More

11 persona kanë humbur jetën në vendet e punës

Sigurimi i masave mbrojtëse për punëtorët e ndërtimtarisë, mbetet sfidë për kompanitë ndërtimore. Gjendja në këtë sektor vazhdon të mbetet shqetësuese, pasi numri i vdekjeve po rritet çdo ditë, si shkak i kushteve jo të mira. Kryeinspektori i Punës, Basri Ibrahimi ka folur për mos respektimin e...

Sigurimi i masave mbrojtëse pë...

Read More

Kabina 72h nga JeanArch

Të dizajnuara nga arkitektet e JeanArch, "Kabina 72h" janë objekte të vogla të krijuar posaçërisht për mjedisin ku ato janë. Çdo vendim i projektimit është bërë për të rritur ose për të përforcuar përvojën e mjedisit ose mburojën prej tij. Qëllimi i kabinave është që...

Të dizajnuara nga arkitektet e...

Read More

Render-i si fushatë elektorale

Shkruan: Arber Sadiki Pak kush mundë t’a besojë që nga dhjetra emisione, promovime, debate elektrorale, që kan mbushur ekrane televizive, gazeta, portale, forume sociale, personalisht deri më sot kam ndjekur zero prej tyre. Kjo aspak nuk është një thirrje për qytetarët që të mos jenë aktiv në politikat...

Shkruan: Arber Sadik...

Read More

Arkitektura në tatuazhe

Nuk do të thotë që të jeni patjetër arkitekt që të vlerësoni bukuritë e ndërtesave të ndryshme. Ky art madje mund të jetë pjesë e trupit tuaj. Pjesë të ndryshme të qytetit, ndërtesa të famshme e pika referuese, duken jashtëzakonisht bukur nëse aplikohen në tatuazhe. Më poshtë ju...

Nuk do të thotë që të jeni pat...

Read More

Zyrë nën një urë

Vend sekret dhe i veçantë! Projektuesi i mobiljeve me hidraulik, Fernando Abellanas ka ndërtuar vetë një zyrë që akrofobët nuk do të donin ta vizitojnë kurrë. Abellanas ka ndërtuar vendin e punës nën një urë në Valencia të Spanjës dhe përshtatet në mënyrë të përsosur në mjedisin...

Vend sekret dhe i veçantë! ...

Read More

Apartamenti më i vogël në botë

Ky apartament është një nga vendet më të vogla që keni parë ndonjëherë.   Është vetëm 8m2, megjithatë është një hapësirë e majftueshme, për të mos thënë perfekte për Ema-në nga Austrial, e cila është vendosur në Japoni, brenda këtij apartamenti ‘imët’....

Ky apartament është një nga ve...

Read More

Arkitektura futuristike

Lars Stieger është një fotograf gjerman i bazuar në Hamburg. I inspiruar nga fantashkenca, ai ka sjellë një seri të mrekullueshme fotografike bardh e zi të titulluar "Anijet-Kozmike". Veçantia e Stieger është kapja e strukturave arkitektonike duke u fokusuar në detajet e tyre, ndryshe prej...

Lars Stieger është një fotogra...

Read More

Shtëpitë lundruese në Dubai

Dubai nuk rresht së befasuari. Kësaj radhe, në këtë  vend hyjnor të kuruar nga dora e njeriut, mund të gjeni  edhe shtëpi të ndërtuara nën ujë e që ju ofrojnë pamje të mahnitshme. Këto shtëpi e villa kushtojnë mes 2.15 deri në 2.5 milionë funte dhe janë...

Dubai nuk rresht së befasuari....

Read More

20 urat mahnitëse nëpër botë

Urat janë një nga kryeveprat më të mëdha të inxhinierisë dhe strukturat masive më të ndërlikuara që njerëzit kanë ndërtuar ndonjëherë. Më poshtë ju sjellim disa nga mrekullitë arkitektonike monumentale që me siguri do t’ju bëjnë të dridheni nga frika. New River Gorge Bridge, USA © Ryan Stanton   Gateshead...

Urat janë një nga kryeveprat m...

Read More

Mikro-apartamentet e Hong Kong

Mikro-apartamentet janë një prirje e re në qytetet perëndimore, ku njerëzit po preferojnë banesa më të vogla si simbol i statusit. Ndërkohë, në Azi banesat e vogla nuk janë thjeshtë një prirje, por një stil jetese. Siç njofton Faiza Elmasry, në Hong Kong, që shpesh...

Mikro-apartamentet janë një pr...

Read More

Super njeriu i BIG!

Një dokumentar i ri në ndjekje të BRAJKE INGELS në krye të udhëtimit të tij, profesional. "Koha e BIG" është një portret filmik i Bjarke Ingels, filmuar gjatë një periudhe prej pesë vitesh nga 2011 deri 2016, e cila dokumenton karrierën profesionale të arkitektit së bashku...

Një dokumentar i ri në ndjekje...

Read More

Inaugurohet Eko-Parku i parë i Prishtinës

Coca-Cola HBC Kosova dhe Komuna e Prishtinës në një ceremoni zyrtare do të inaugurojnë Eko-Parkun e parë të qytetit të Prishtinës, më 7 gusht, nga ora 10:00, në hyrje të Vetërnikut, Prishtinë. Donacioni i këtij Eko-Parku për të gjithë qytetarët e Prishtinës shënon vazhdimin e devotshmërisë...

Coca-Cola HBC Kosova dhe Komun...

Read More

Bota e brendshme e studiove të arkitekturës

Për shumë studio të arkitekturës, zyra është shtëpia e tyre e dytë - një pasqyrim i asaj se çfarë i bën kolektivisht si një firmë. Përshkrimi i atmosferës të hapësirave në zyrat projektuese është si subjekti ideal i përzgjedhur nga fotografi arkitektonik Marc Goodwing nga...

Për shumë studio të arkitektur...

Read More

KLASA PUNËTORE, TË DREJTAT DHE MUNDËSITË!

Shkruan: Vlorian Kaqi Arkitektët, inxhinierët e dizajnerët nuk mund të injorojnë faktin e keqpërdorimeve që bëhen ndaj puntorëve që po realizojnë veprat e tyre. Me numër të madh të të rinjëve, Kosova ka potencial për të mbuluar nevojën për resurse njerëzore mbrenda dhe jashtë vendit. Me profesione nga...

Shkruan: Vlorian Kaqi ...

Read More

Parku Kulturor “Ali Podrimja”

Ky projekt ka qëllime tërësisht jo-profitabile, në të mirën e shoqërisë dhe me qëllim krijimin e një parku të kulturës joformal ku shfaqen filma, dokumentar, shfaqje teatrale dhe muzikore, letersi dhe pikturë. Edukimi kulturor përmes aktiviteteve të lartpërmendura, me krijimin e mundësive që artistët e rinj...

Ky projekt ka qëllime tërësish...

Read More

Parku “Heroinat”

Mbrëmë është inauguruar parku "Heroinat", një hapësirë gjelbëruese ne mes të Prishtinës. Përball obeliskut NEWBORN, kjo hapësirë që më parë ishte plot me drunjë dhe mbuluar me shkurre prej sonte është një hapësirë e gjelbëruar, me ulëse për qytetarë dhe një park i denjë për...

Mbrëmë është inauguruar parku ...

Read More

Të gatuarit me trend

Kuzhina është hapësira qendrore e një shtëpie si ambienti i jonë me i preferuar, jo përveç faktit se pëlqejmë ushqimin por edhe sepse na ofron ngrohtësinë si i vetmi vend ku mund të jemi bashkë me anëtarët e familjes. Ky ambient që më par përdorej...

Kuzhina është hapësira qendror...

Read More

Historia e GRAPHISOFT

ARCHICAD është një softuare arkitektonik BIM CAD për Macintosh dhe Windows i zhvilluar nga kompania hungareze Graphisoft. ARCHICAD i cili ofron zgjidhje kompjuterike për trajtimin e të gjitha aspekteve të zakonshme të estetikës dhe inxhinierisë gjen shfrytezueshmëri të madhe në mesin e byrove të ndryshme...

ARCHICAD është një softuare ar...

Read More

Ngjitja e ngadaltë – propozim nga Ja Studio

Në vënd që të shkatërrohët komplet rruga e vjetër me betonin e përforcuar të jashtëzakonshëm, tashmë plotësisht i integruar në kuadrin e peisazhit dhe imagjinatës kolektive, propozohet ripërdorimi dhe rizhvillimi i disa seksioneve si mjet për rritjen e prodhimit të energjive të rinovueshme si dhe...

Në vënd që të shkatërrohët kom...

Read More

50 shtëpitë më popullore

Arkitektët përveç shumë punëve dhe projekteve tjera, më së shumti njihen dhe thirrën për projektet rezidenciale. Fundi i fundit, shtëpitë janë tipologjitë më personale si për përdoruesit ashtu edhe për vet arkitektin. Përderisa në dizenjimin e ndërtesave publike shpesh duhet t’ju përputhet kushteve dhe kodeve...

Arkitektët përveç shumë punëve...

Read More

Ndërtesa e larta rrezik për qytetarët

Shyqeri Kabashi nga Kolegji “Biznesi”, ka thënë të ketë argumente që certifikimin e personave për trajnim për përdorimin e aparateve të zjarrit e bën ndërmarrja ndërtimore e cila merret me tregti. Në emisionin “Puls” të KTV-së, ku u diskutua për degradimin dhe pasigurinë në ndërtesat e...

Shyqeri Kabashi nga Kolegji “B...

Read More

Prizreni restauron monumente

Projektet për intervenime emergjente në Qendrën Historike të Prizrenit kanë filluar të implementohen. Posta e vjetër e qytetit dhe shtëpia e familjes Zhuriq, janë disa nga objektet e vjetra që janë duke u restauruar, raporton KTV. Shoqëria civile e konsideron hap të vonuar por të duhur. Nga organizata...

Projektet për intervenime emer...

Read More