• All
 • Architecture
 • Botë
 • Competition
 • Design
 • Editorial
 • Events
 • Interior
 • Kosova
 • ONUP Talks
 • Press
 • Publications
 • SHQIP
 • Urbanism
 • Videos

the CITYisEVERYWHERE

The Kosova's Pavilion concept in Biennale of Venice curated by Eliza Hoxha, revolves around the idea of ”house” as a compensation for the city. During ‘90s Kosovo Albanians were expelled from all activities of public institutional life because of the political conflicts in ex—Yugoslavia. Due to...

The Kosova's Pavilion concept ...

Read More

13 Kisha të mrekullueshme nga e gjithë bota

Këtë javë në vazhdë të festës së pashkëve, paraqesim një përzgjedhje të imazheve më të mira të kishave që janë botuar në faqen botërore të arkitekturës, ArchDaily. Këto 13 projekte nga vendet në mbarë botën zbulojnë metodat e ndryshme në dispozicion të projektuesve për të...

Këtë javë në vazhdë të festës ...

Read More

Prishtina do të bëhet me zona kulturore historike

Drejtori i Kulturës në Komunën e Prishtinës, Yll Rugova tha se po punohet të identifikohen vlerat historike të Prishtinës dhe më pas të investohen në zona të veçanta historike kulturore. “Pas identifikimit, ne do të rinovojmë me kalldrëm disa pjesë në qytet dhe ftojmë edhe bizneset...

Drejtori i Kulturës në Komunën...

Read More

Arkitektura një kohë ishte sport olimpik

Arkitektura në një kohë të hershme, gjatë viteve 1912-1948 bënte pjesë në çmimet që ndaheshin në lojërat Olimpike. Gjatë katër dekadave te para te lojërave Olimpike, 151 medalje janë dhëne për muzikë, pikturë, skulpture, literature dhe arkitekture. Baron Pierre de Coubertin, i cili i ringjalli...

Arkitektura në një kohë të her...

Read More

Shtepi e levizeshme interesante

Ëndrra e çdokujt që pëlqen aventurën është të marrë shtëpinë me vete, për të udhëtuar pa mbarim nëpër botë, por disi me komfort. Shikoni se si eshte kjo shtepi e cila edhe pse e vogel i ploteson te gjitha kushtet e jeteses. ...

Ëndrra e çdokujt që pëlqen ave...

Read More

Kosovan team finalist of YA Competition

Announced by the YAC – Young Architects Competition the international architectural competition launched last month the Observatory Houses competition aiming to find a new use for Roccascalegna taking advantage of the potential of an oneiric setting with remarkable skies. The aim of this contest of ideas was to create...

Announced by the YAC – Young A...

Read More

Shtatë vendet më mahnitëse në Londër

Që nga rrugët, pamja nga ndërtesat, nga çdo qoshe ky qytet është i admirueshëm, prandaj në vazhdim ju sjellim vendet më mahnitëse. Janë këto shtatë vende të përzgjedhura në Londër nga ku mund të shihni pamjet më mbresëlënëse ndonjëherë. Vertigo  Primrose Hill The Shard Up at the O2 Sushi Samba The...

Që nga rrugët, pamja nga ndërt...

Read More

Gëzim Paçarizi at TEDxTirana

"Architecture can improve people’s lives" speech of Gëzim Paçarizi at TEDxTirana. Gëzim strongly believes that Architecture should improve peoples lives. A city should be a good place to live. A School should inspire learning. A House should be a place inspiring happiness....

"Architecture can improve peop...

Read More

11 persona kanë humbur jetën në vendet e punës

Sigurimi i masave mbrojtëse për punëtorët e ndërtimtarisë, mbetet sfidë për kompanitë ndërtimore. Gjendja në këtë sektor vazhdon të mbetet shqetësuese, pasi numri i vdekjeve po rritet çdo ditë, si shkak i kushteve jo të mira. Kryeinspektori i Punës, Basri Ibrahimi ka folur për mos respektimin e...

Sigurimi i masave mbrojtëse pë...

Read More

Kabina 72h nga JeanArch

Të dizajnuara nga arkitektet e JeanArch, "Kabina 72h" janë objekte të vogla të krijuar posaçërisht për mjedisin ku ato janë. Çdo vendim i projektimit është bërë për të rritur ose për të përforcuar përvojën e mjedisit ose mburojën prej tij. Qëllimi i kabinave është që...

Të dizajnuara nga arkitektet e...

Read More

Render-i si fushatë elektorale

Shkruan: Arber Sadiki Pak kush mundë t’a besojë që nga dhjetra emisione, promovime, debate elektrorale, që kan mbushur ekrane televizive, gazeta, portale, forume sociale, personalisht deri më sot kam ndjekur zero prej tyre. Kjo aspak nuk është një thirrje për qytetarët që të mos jenë aktiv në politikat...

Shkruan: Arber Sadik...

Read More

Arkitektura në tatuazhe

Nuk do të thotë që të jeni patjetër arkitekt që të vlerësoni bukuritë e ndërtesave të ndryshme. Ky art madje mund të jetë pjesë e trupit tuaj. Pjesë të ndryshme të qytetit, ndërtesa të famshme e pika referuese, duken jashtëzakonisht bukur nëse aplikohen në tatuazhe. Më poshtë ju...

Nuk do të thotë që të jeni pat...

Read More

Zyrë nën një urë

Vend sekret dhe i veçantë! Projektuesi i mobiljeve me hidraulik, Fernando Abellanas ka ndërtuar vetë një zyrë që akrofobët nuk do të donin ta vizitojnë kurrë. Abellanas ka ndërtuar vendin e punës nën një urë në Valencia të Spanjës dhe përshtatet në mënyrë të përsosur në mjedisin...

Vend sekret dhe i veçantë! ...

Read More

Apartamenti më i vogël në botë

Ky apartament është një nga vendet më të vogla që keni parë ndonjëherë.   Është vetëm 8m2, megjithatë është një hapësirë e majftueshme, për të mos thënë perfekte për Ema-në nga Austrial, e cila është vendosur në Japoni, brenda këtij apartamenti ‘imët’....

Ky apartament është një nga ve...

Read More

Arkitektura futuristike

Lars Stieger është një fotograf gjerman i bazuar në Hamburg. I inspiruar nga fantashkenca, ai ka sjellë një seri të mrekullueshme fotografike bardh e zi të titulluar "Anijet-Kozmike". Veçantia e Stieger është kapja e strukturave arkitektonike duke u fokusuar në detajet e tyre, ndryshe prej...

Lars Stieger është një fotogra...

Read More

Shtëpitë lundruese në Dubai

Dubai nuk rresht së befasuari. Kësaj radhe, në këtë  vend hyjnor të kuruar nga dora e njeriut, mund të gjeni  edhe shtëpi të ndërtuara nën ujë e që ju ofrojnë pamje të mahnitshme. Këto shtëpi e villa kushtojnë mes 2.15 deri në 2.5 milionë funte dhe janë...

Dubai nuk rresht së befasuari....

Read More

20 urat mahnitëse nëpër botë

Urat janë një nga kryeveprat më të mëdha të inxhinierisë dhe strukturat masive më të ndërlikuara që njerëzit kanë ndërtuar ndonjëherë. Më poshtë ju sjellim disa nga mrekullitë arkitektonike monumentale që me siguri do t’ju bëjnë të dridheni nga frika. New River Gorge Bridge, USA © Ryan Stanton   Gateshead...

Urat janë një nga kryeveprat m...

Read More

Mikro-apartamentet e Hong Kong

Mikro-apartamentet janë një prirje e re në qytetet perëndimore, ku njerëzit po preferojnë banesa më të vogla si simbol i statusit. Ndërkohë, në Azi banesat e vogla nuk janë thjeshtë një prirje, por një stil jetese. Siç njofton Faiza Elmasry, në Hong Kong, që shpesh...

Mikro-apartamentet janë një pr...

Read More

Super njeriu i BIG!

Një dokumentar i ri në ndjekje të BRAJKE INGELS në krye të udhëtimit të tij, profesional. "Koha e BIG" është një portret filmik i Bjarke Ingels, filmuar gjatë një periudhe prej pesë vitesh nga 2011 deri 2016, e cila dokumenton karrierën profesionale të arkitektit së bashku...

Një dokumentar i ri në ndjekje...

Read More

Inaugurohet Eko-Parku i parë i Prishtinës

Coca-Cola HBC Kosova dhe Komuna e Prishtinës në një ceremoni zyrtare do të inaugurojnë Eko-Parkun e parë të qytetit të Prishtinës, më 7 gusht, nga ora 10:00, në hyrje të Vetërnikut, Prishtinë. Donacioni i këtij Eko-Parku për të gjithë qytetarët e Prishtinës shënon vazhdimin e devotshmërisë...

Coca-Cola HBC Kosova dhe Komun...

Read More

Bota e brendshme e studiove të arkitekturës

Për shumë studio të arkitekturës, zyra është shtëpia e tyre e dytë - një pasqyrim i asaj se çfarë i bën kolektivisht si një firmë. Përshkrimi i atmosferës të hapësirave në zyrat projektuese është si subjekti ideal i përzgjedhur nga fotografi arkitektonik Marc Goodwing nga...

Për shumë studio të arkitektur...

Read More

Termokiss

Termokiss is a community-run center in Prishtina with the mission of urban and civil exchange, reflection and change making. It all started in summer 2016 when 45 volunteers were brought together in order to revitalize an abandoned building with the aim of empowering youngsters in Prishtina....

Termokiss is a community-run c...

Read More

Parku “Heroinat”

Mbrëmë është inauguruar parku "Heroinat", një hapësirë gjelbëruese ne mes të Prishtinës. Përball obeliskut NEWBORN, kjo hapësirë që më parë ishte plot me drunjë dhe mbuluar me shkurre prej sonte është një hapësirë e gjelbëruar, me ulëse për qytetarë dhe një park i denjë për...

Mbrëmë është inauguruar parku ...

Read More

Historia e GRAPHISOFT

ARCHICAD është një softuare arkitektonik BIM CAD për Macintosh dhe Windows i zhvilluar nga kompania hungareze Graphisoft. ARCHICAD i cili ofron zgjidhje kompjuterike për trajtimin e të gjitha aspekteve të zakonshme të estetikës dhe inxhinierisë gjen shfrytezueshmëri të madhe në mesin e byrove të ndryshme...

ARCHICAD është një softuare ar...

Read More

Ngjitja e ngadaltë – propozim nga Ja Studio

Në vënd që të shkatërrohët komplet rruga e vjetër me betonin e përforcuar të jashtëzakonshëm, tashmë plotësisht i integruar në kuadrin e peisazhit dhe imagjinatës kolektive, propozohet ripërdorimi dhe rizhvillimi i disa seksioneve si mjet për rritjen e prodhimit të energjive të rinovueshme si dhe...

Në vënd që të shkatërrohët kom...

Read More

50 shtëpitë më popullore

Arkitektët përveç shumë punëve dhe projekteve tjera, më së shumti njihen dhe thirrën për projektet rezidenciale. Fundi i fundit, shtëpitë janë tipologjitë më personale si për përdoruesit ashtu edhe për vet arkitektin. Përderisa në dizenjimin e ndërtesave publike shpesh duhet t’ju përputhet kushteve dhe kodeve...

Arkitektët përveç shumë punëve...

Read More

Ndërtesa e larta rrezik për qytetarët

Shyqeri Kabashi nga Kolegji “Biznesi”, ka thënë të ketë argumente që certifikimin e personave për trajnim për përdorimin e aparateve të zjarrit e bën ndërmarrja ndërtimore e cila merret me tregti. Në emisionin “Puls” të KTV-së, ku u diskutua për degradimin dhe pasigurinë në ndërtesat e...

Shyqeri Kabashi nga Kolegji “B...

Read More

Prizreni restauron monumente

Projektet për intervenime emergjente në Qendrën Historike të Prizrenit kanë filluar të implementohen. Posta e vjetër e qytetit dhe shtëpia e familjes Zhuriq, janë disa nga objektet e vjetra që janë duke u restauruar, raporton KTV. Shoqëria civile e konsideron hap të vonuar por të duhur. Nga organizata...

Projektet për intervenime emer...

Read More

Apartamente me një dhomë gjumi

Me hovin e ndërtimeve ne Kosovë, ofrohen lloje-lloje apartamentesh. Ata te cilët janë në kërkim te tyre, zakonisht janë çiftet e reja, te sapo martuar, te cilët zakonisht për arsye buxheti si preferencë kanë apartamentet një dhomëshe. Këto lloje apartamentesh konsiderohen si hapësirë e mjaftueshme...

Me hovin e ndërtimeve ne Kosov...

Read More

Barrio B by Ardi CC

We believe architecture in Kosova is growing to a better place, daily more works of our local practices are being advertised on international architectural websites. Therefore we would like to bring you  the latest work from ARDI CC, Barrio B lounge bar, published recently on...

We believe architecture in K...

Read More

Art urban në rrugët e Verkorinit

Rrugët e Verkorinitit – një qytet i vogël i skive në Zvicër – janë pikturuar nga legjendat e dizanjit Sabina Lang dhe Daniel Baumann. Verkorini ishte vendi bujtës i një panairi dhe kërkonte me këtë rast të sillte në qytet një ekip projektimi për të krijuar...

Rrugët e Verkorinitit – një qy...

Read More

NEW PRISHTINA HORIZON

BMA have proposed 95,000 square meters mixed used development in Prishtina, a design proposal characterized by different scales and typologies demanding a new approach, to the current developments in Prishtina. The project aims at an evolutionary development of these housing typologies. Whereas the project is still under...

BMA have proposed 95,000 squar...

Read More

KAF: Back to the Future

Kosovo Architecture Festival progressing from Prishtina Architecture Week will this year for the first time in its history take place not only in Prishtina, but other major cities in Kosovo! New cities, new concept KAF will also expand from an architecture week to a festival. Rich programme...

Kosovo Architecture Festival p...

Read More

Museum Of Natural History

Hidroing-DK has won the first prize in a local competition to design the new “Museum of Natural History” in Prishtina. Selected over many other proposals, the winning scheme by Hidroing-DK concept as described by the authors as a connection to the sky, with the creator, through the gallery where...

Hidroing-DK has won the first ...

Read More

Ciao Berto showroom by Molos Group

From the architect. Inspired by the form of trees in the wood, this furniture company showroom, takes an artistic form, a sculpture on itself. Brown is a natural, down-to-earth neutral color. Since it is found mostly in wood, the facade represents it with a brown combined...

From the architect. Inspi...

Read More

German Embassy in Pristina

German Embassy in Pristina – Kosovo, contracted the architecture office “Ferizi + Ferizi Architects” to plan and implement an Annex Office building for their purposes. As detached part of this building is designed the waiting area, as alone standing structure. By removing the flexible exterior wall...

German Embassy in Pristina – K...

Read More

KODRINA MASTER PLAN

Studio Libeskind in collaboration with architect of record Murseli Architects + Partners has won an international competition for the masterplan of ”Kodrina” complex in Prishtina, Kosovo. More images and architect's description on following. Studio Libeskind (in collaboration with !melk and Buro Happold Engineering) has won the international design...

Studio Libeskind in collaborat...

Read More

VERANDA F2

Beginning from the solution of urban geometry through the simplicity of geometric forms to achieve the architectural complex by VIZARK & Bau Academy, which at the same time should ensure the functionality, reliability and the privacy of residents which actually constitute a building, a function,...

Beginning from the solution of...

Read More

“OLD BAZAAR” third place winner

The third prize - proposal by Fatlum Radoniqi and Arben Vërzivolli in collaboration with IVANIŠIN. KABASHI. ARHITEKTI. Located in the historic centre, the project site (8600m²) is characterized by its own edge, unlike other much smaller surrounding parcels. Clear limits suggested that we take advantage of...

The third prize - proposal by ...

Read More

“OLD BAZAAR” Competition winner

The main idea of FERIZI+FERIZI architects, the winning entry of the “OLD BAZAAR” competition announced by the Municipality of Prishtina is to create an open, passable public space – a square that allows residents and visitors to enjoy all types of activities, especially the city’s Green market. With...

The main idea of FERIZI+FERIZI...

Read More

Një Politikë e Arkitekturës për Kosovën!

Shkruan: Arianit Bytyçi 25 vite më parë, në vitin 1991, Holanda kishte hartuar dokumentin e parë strategjik për arkitekturën - Politikën e Arkitekturës, një politikë kjo e përditësuar nga koha në kohë deri në ditët e sotme, e cila ka mundësuar që arkitektura holandeze dhe dizajni hapësinor...

Shkruan: Arianit Bytyçi ...

Read More