The Glass Box by Maden Group – ONUP Magazine
fade
3159
post-template-default,single,single-post,postid-3159,single-format-standard,eltd-core-1.0,flow-ver-1.3,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

The Glass Box by Maden Group

Buying our own products directly affects the economic development of our state, increasing the number of jobs and improving the social well-being. Therefore to support the local producers and encourage consumption of local products, the organizers of Shpija e Kosoves Reality Show (the Kosovan version of Big Brother Show) hired the local architecture practice MADEN Group to design the Prishtina’s Glass Box, where three people would live in for a week consuming only local products.

This glass box set within a square footprint of 6x6m is set in the center of capital Prishtina, more precisely in the plateau next to Grand Hotel with its clear glass panels creating an attractive and curios ambient for pedestrian passing by.

The pleasant characteristics of the Glass Box are the light and simple construction supported by four columns, with the floor and roof panels standing to the structure main axis. The materials chosen for the building are mainly of light ones, such as wood, glass and metal. The only division in the house is the bathroom and entrance door which are discreetly hidden by (kitchen) cabinets, camouflaging this way the inner space by making it look as a single open room.

We hope that this glass box signals a better future to the consumption of local products.

  

 

12 Comments
 • Arkitekti

  Pershendes iniciativat e Maden per projektime te tilla, por e kisha perkrahe nese kishin dite edhe si me i ba. Nuk po hi ne detaje, por kritiken ma te madhe e kam ne pamjen e “glass box” e cila nuk ngjan me nje te tille, e dyta eshte renditja e sponzoreve qe i ngjan nje tezge te tregut qe totalisht ia hup edhe pak at pamje qe e ka. Nje “studio” qe tenton ta promovoje veten si dizajnera etj, duhet te kete pak me shum pergjegjsi per pune qe futen ne hapesirat publike te kryeqytetit.

  July 9, 2012 at 4:15 pm
 • bim

  Edhe une kisha vrejtje persa i perket atyne reklamave te sponsoreve lesna c’lesna, qaq shume ka logo qe e mershin krejt fokusin e e hupshin kuptimin e ni ‘reality livinig’ ne kuti prej xhami.

  July 10, 2012 at 4:16 pm
 • Valon

  Edhe nje deshtim i mitit Maden.

  July 10, 2012 at 5:27 pm
 • ideal

  “kolegë” faleminderit per keshillat

  sa i perket reklamava pajtona plotesishte mirepo maden ka qene vetem projektues dhe nuk ka qene pjese e marketingut.

  shihemi ne projektet e ardhme, se jemi tu punu shume qe me pas shka me “kritiku” ju.

  July 11, 2012 at 12:35 pm
 • kushtrimi

  @Ideal, e din krejt njerzt qysh i merr punet ti me maden edhe qfar premtime e oferta ban. deri tash skeni bo kurgjo me arkitekture, deshtimin ma te madh e keni pas me publikimin e librave fiktiv me shpija qe edhe e kan pas koston, turp qfar projekte ka pas ne ata libra, nuk e di a kishe mujt me i dal para syve nje arkitekti te vertete. e dyta, zyret e Z-mobile, a kena ba hajgare a cka ka qene puna??? msohuni pak prej IPKO-s qysh bahen enterieret per lami te tille…angazhimi i studentave ne emer te vullnetarizmit te ka ofru force punetore pa pare, edhe i ke keqperdor studentat, po prap me tan at force punetore skeni arrit me bo kurgjo. vetem nje zyre amatore qe e ka msu archicad e autocad.

  July 12, 2012 at 11:55 am
 • Ideal

  @kushtrim
  Numri i projekteve dhe klientave tregon me se mire per deshtimet tone.
  Ne madengroup ska asnje punetore pa pagese.
  Edhe ne dizajnimin e lokaleve te ipkos na kemi qene pjese.
  Fale sukseseve te librave na kemi mare titullin prej asociacionit te arkitektave si ” kompania me praktikat me te mira dhe inovative te vitit”
  Dhe fale po te njejtave libra na jemi sot nje ekip prej 15 arkitektave.

  July 12, 2012 at 1:14 pm
 • Ideal

  Per me shume rreth projekteve tona(maden group)
  Ju lutem vizitoni
  http://www.madengroup.com
  Facebook/madengroup

  July 12, 2012 at 1:18 pm
 • kushtrimi
  July 18, 2012 at 12:54 pm
 • kushtrim

  Mas pari libri fiktiv me projekte fiktive ka qene nje deshtim maksimal. Nje “arkitekt” nuk kishte me mujt me qendru mrapa qatij botimi qe ka qene tmerr, e ju i keni ba dy botime. Qesharake.
  Projektet dihet qysh i merrni me qfar oferta te ulta. Kvantitetin e di qe e keni po kvaliteti ku ju ka mbet??? Tipik menyre e deshtume me u lavdu se sa punen e keni bo…me kon, me klientat analfabet a?? Nese kan punu puntort e tu ne dizajn te IPKO-s nuk dmth qe mundesh ti me shti ne portfolio ato si pune te jujen, pse po rreni qe ju keni marr pjese per IPKO…nji kshille prej meje edhe prej komunitetit, msohuni me projektu edhe me realizu!

  July 18, 2012 at 12:59 pm
 • ideal

  @kushtrim,
  te na ska punetore na jemi ekip.
  edhe askush tjeter pos meje ska punu ne projekte te ipkos.
  punet tona po shifen ne linkat qe i kam vendos, te lutem na trego ti dicka per punet tuja.
  ne menyre qe te jemi pak ma transparent.

  July 18, 2012 at 7:14 pm

Leave a Reply